در سیزدهمین دوره جایزه ملی محیط زیست: موزه ملی علوم و فناوری ایران به دلیل فعالیت‌های مجازی در حوزه محیط‌زیست شایسته تقدیر شد

موزه ملی علوم و فناوری ایران به دلیل دغدغه‌مندی و فعالیت مستمر و نشر مطالب زیست ‌محیطی در فضای مجازی، روز سه‌شنبه 18 مهرماه 1402 در آیین اختتامیه سیزدهمین دوره جایزه ملی محیط‌زیست از سوی سازمان حفاظت محیط زیست شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، مراسم اختتامیه سیزدهمین دوره جایزه ملی محیط زیست، روز سه شنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۲  با حضور علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و انسیه خزعلی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در پارک پردیسان برگزار شد. در این دوره از ٢۶ برگزیده در ۶ گروه با تقدیم تندیس و لوح جشنواره تقدیر و تجلیل به عمل آمد و موزه ملی علوم و فناوری ایران به دلیل فعالیت مستمر در در زمینه انتشار مطالب زیست‌ محیطی در فضای مجازی شایسته تقدیر شناخته شد.

بر اساس این گزارش، موزه ملی علوم و فناوری ایران در وبسایت خود در صفحه «دادارچه»، قصه‌هایی در مورد محیط زیست را به گویش‌ها و زبان‌های مختلف ایرانی برای کودکان گروه سنی زیر 12 سال روایت می‌کند. در صفحه «بوم‌رنگ»، موزه تلاش کرده است، دغدغه‌های زیست‌ محیطی خود را به دلیل ظهور علم و فناوری‌های جدید، فرایند صنعتی‌شدن و برداشت بی‌رویه و کالایی‌سازی طبیعت از سوی انسان که باعث از بین رفتن تنوع زیستی و فرهنگی و بروز مشکلات متعدد محیط‌ زیستی شده است و همچنین یافتن راهکار و چاره‌ای برای این مشکلات در چهار بخش بیان کند.

در بخش «دانش بومی»، بر تنوع دانش و فناوری‌های بومی به ویژه فناوری‌های بومی و دانش مدیریت منابع آب در سراسر کشور در قومیت‌های مختلف پرداخته می‌شود. بخش «تنوع زیست ـ فرهنگی»، به معرفی روایت‌های مخاطبان از آداب و رسوم، قصه‌ها و باورهایی در مورد انواع گونه‌های گیاهی و جانوری بومی شکل گرفته می‌پردازد. بخش «کنشگران محیط‌زیست» شامل فیلم‌های کوتاه، از تلاش‌های کنشگرانی است که با تدابیری برخاسته از جامعۀ محلی، در پی حل مشکلات برآمده‌اند و در نهایت در بخش « گفت‌و‌گو»، چالش نظرهای مختلف و راه‌کارهای موجود بیان می‌شود و اینکه چرا با این همه پیشرفت فناوری بحران‌های زیست محیطی بیشتر می‌شود. در این بخش مخاطبان دعوت می‌شود به نقد و گفت‌وگو در خصوص این دیدگاه‌ها بپردازند.

گفتنی است، لوح تقدیر موزه ملی علوم و فناوری ایران در آیین اختتامیه سیزدهمین دوره جایزه ملی محیط‌زیست از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به نماینده موزه تقدیم شد.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دوازده =