موزه ملی علوم و فناوری با مشارکت ایکوم ایران برگزار می‌کند: کارگاه روایت‌پردازی در موزه‌های علوم با موضوع «طراحی مشارکتی گالری تغییر اقلیم»

موزه ملی علوم و فناوری با هدف تمرکز بر ایده‌پردازی و طوفان فکری برای رسیدن به یک روایت مناسب برای گالری تغییر اقلیم، با دعوت از متخصصان موزه‌داری، طراحی صحنه، ادبیات نمایشی، طراحی گرافیک و محیط‌زیست، کارگاه روایت‌پردازی در موزه‌های علوم با موضوع «طراحی مشارکتی گالری تغییر اقلیم» را در دو بخش آنلاین و حضوری و کارگاهی در 6 روز از ماه مهر 1402 در محل ساختمان حقانی برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، چالش فوری‌ تغییرات اقلیمی برای یک سیارۀ در حال گرم‌شدن فراتر از یک نگرانی زیست‌محیطی یا علمی ساده است و بر تمام جنبه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی زندگی انسان‌ها تأثیر می‌گذارد. موزه‌ها بخصوص موزه‌های علوم در سراسر جهان به طور فزاینده‌ای در تلاش برای شکل‌دهی به آینده‌ای عادلانه‌تر و پایدار برای همه هستند. موزه ملی علوم و فناوری ایران هم در این راستا و برای انجام رسالت خود در زمینه اطلاع‌رسانی علمی و ایجاد حساسیت نسبت به چالش تغییرات اقلیمی در حال طراحی گالری تعاملی است. به همین منظور کارگاه روایت‌پردازی در موزه‌های علوم با موضوع «طراحی مشارکتی گالری تغییر اقلیم» در بخش آنلاین روزهای 9 و 10 مهر 1402 از ساعت 15 الی 17 با هدف عمق‌بخشی به نگاه و دانش شرکت‌کنندگان در زمینه موضوع تغییرات اقلیمی، ایده‌پردازی جمعی و کلیات روایت‌گری علمی در سه محور «کلیات و تجربیات طراحی مشارکتی»، «ملزومات روایت‌پردازی علمی» و «کلیات تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی با تمرکز بر پیامدهای آن در ایران» در بستر اسکای روم به آدرس لینک: https://www.skyroom.online/ch/zagros2002m/museums برگزار می‌شود.

همچنین، بخش کارگاهی-حضوری با هدف برگزاری جلسات طوفان فکری خلق ایده برای گالری تعاملی با تمرکز بر راهکارها و تاب‌آوری در برابر تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی در ایران و تلاش بر یافتن مسیرهای خلاقانه برای جلب توجه بازدیدکنندگان در مورد لزوم پیشگیری و آینده‌نگری در برابر تغییرات اقلیمی در چهار جلسه و روزهای 19، 20، 26 و 27 مهرماه از ساعت 9 الی 12 با سخنرانی صاحب‌نظرانی مانند؛ احمد محیط طباطبایی، محمد درویش، مجید حبیبی نوخندان، محمد سیمری، زهرا آرمند، رضا مفاخر، سمیرا رویان، یاسمن اسماعیلی، گیتی صفرزاده، الناز نجفی، یحیی طباطبایی، احمد شاکری، بهرنگ سلاجقه، علی گرجیان و اندیشه مشیری در سالن اجتماعات موزه ملی علوم و فناوری ایران به آدرس بزرگراه حقانی، ورودی کتابخانه ملی، جنب فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار می‌گردد.

شایان ذکر است، حضور در بخش آنلاین کارگاه رایگان و برای عموم آزاد است و علاقه‌مندان می‌توانند از طریق لینک  و کلیک بر روی گزینه مهمان در نشست حضور داشته باشند. اما ظرفیت بخش حضوری محدود بوده و نیازمند ثبت نام دارد و دوست‌داران و علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیش‌تر، هماهنگی و ثبت نام با شماره 09364928647تماس بگیرند.

گفتنی است، اعضای شرکت‌کننده در این کارگاه به عنوان داوطلبان مشارکت در کارگروه تغییرات اقلیمی همراه موزه ملی علوم و فناوری خواهند بود.

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =