با میزبانی موزه ملی علوم و فناوری ایران: چهل و هشتمین کنفرانس بین‌المللی موزه‌ها و مراکز علم دنیا (سیموست)، 16 آبان کلید می‌خورد

موزه ملی علوم و فناوری ایران از روز 16 الی 20 آبان‌ماه 1400، به صورت مجازی میزبان چهل و هشتمین کنفرانس بین‌المللی موزه‌ها و مراکز علم دنیا (سیموست 2021 تهران) با عنوان «نقش موزه‌ها و مراکز علم در حفاظت از محیط زیست» است.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، در راستای فعالیت‌های بین‌المللی و مذاکرات صورت گرفته در چهل و هفتمین کنفرانس موزه‌ها و مراکز علم دنیا (سیموست 2019 توکیو)، این موزه از سوی اعضای شورای سیموست به عنوان میزبان چهل و هشتمین کنفرانس سالانه انتخاب شد و سیموست 2021 تهران با عنوان «نقش موزه‌ها و مراکز علم در حفاظت از محیط زیست» به علت شیوع پاندمی کرونا در سطح جهان با وقفه یک ساله و به صورت مجازی از روز یکشنبه 16 آبان به صورت رسمی افتتاح خواهد شد.

بر اساس این گزارش، در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی 4 روز سیموست 2021 تهران که ساعت 12 ظهر روز یکشنبه 16 آبان ماه برگزار می‌شود، سیف‌اله جلیلی، دبیر علمی کنفرانس سیموست 2021 تهران و رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران، آلبرتو گارلاندینی، رئیس شورای بین‌المللی موز‌ه‌ها (ایکوم)، ایچ چرکی دِمالی، رئیس کمیته بین‌المللی موزه‌های علوم و فناوری جهان (سیموست) ، بائو کی دونگ، رئیس موزه‌های آسیا و اقیانوسیه (ASPAC) و سید احمد محیط طباطبایی، رئیس ایکوم ایران سخنرانی می‌کنند.

هوگ دو ورین، رئیس سابق ایکوم جهانی، با موضوع «موزه علم به عنوان ابزاری برای توانمندسازی جامعه»، فرانسوا میرز، رئیس کرسی یونسکو در بخش مطالعه تنوع موزه‌ها و تکامل آن با موضوع «موزه‌ها، تغییر جهانی و توسعه پایدار»، جَرَن کارادنیز، استادیار دانشگاه آنکارا و عضو ایکوم ترکیه با موضوع «موزه‌ها و آموزش محیط‌زیست: بینش موزه‌های ترکیه» و ساموئل فرانکو آرکه، مدیر اجرایی مرکز فرهنگی حفاظت از کاساکُجوم گواتمالا با موضوع «فرهنگ می‌تواند شفا دهد» به عنوان سخنرانان کلیدی این کنفرانس خواهند بود.

محورهای اصلی چهل و هشتمین کنفرانس بین‌المللی موزه‌ها و مراکز علم دنیا (سیموست 2021 تهران) عبارتند از:
• موزه‌ها و بهبود درک عمومی از موضوعات محیط زیستی
• موزه‌ها و آموزش محیط زیستی
• موزه‌ها و شهروندی محیط زیستی
• موزه‌ها و محیط زیست پایدار
• موزه‌ها و نمایشگاه ها و رویدادهای محیط زیستی
• موزه‌ها، محیط زیست و بحران های نوپدید با تاکید بر کووید -۱۹
و در 6 پنل اختصاصی در مجموع 34 مقاله تأیید شده از کشورهای مختلف (ایران، ایتالیا، پاکستان، دانمارک، برزیل، هند، ترکیه، آمریکا، آلمان) بر اساس محورهای همایش ارائه می‌شوند.

در روز دوم این کنفرانس، نیر طهوری، استادیار گروه هنر، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی با موضوع «اصفهان: موزه طبیعت و هنر» و منیر خلقی، عضو پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران با موضوع «مروری بر حفاظت حقوقی میراث طبیعی ایران» به عنوان دو سخنران ویژه خواهند بود.

شایان ذکر است، سه کارگاه‌ مجازی با عناوین «جایگاه موزه‌های علوم و فناوری در تعریف جدید موزه‌ها»، «موزه‌های علوم و توسعه پایدار؛ از تعهد تا عمل برای آینده پایدار» و «ارتباطات علم» و همچنین، نمایشگاه مجازی «نشانه‌هایی از دویست هزار سال همبودی انسان و جانوران در ایران زمین» که بازنمود اشتراکات فرهنگی تاریخ و طبیعت است؛ به کوشش موزه ملی علوم و فناوری ایران، کمیته ملی موزه‌های ایران، موزه ملی ایران و کمیسیون فرهنگی یونسکو ایران به معرفی آثار و شواهد دویست هزارسال ردپای همزیستی انسان و جانوران می‌پردازد، از جمله برنامه‌های جانبی کنفرانس بین‌المللی سیموست 2021 تهران است.

 

 

 

در بخش دیگر این کنفرانس، علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت سیموست 2021 تهران، نمایشگاه مجازی هنر دیجیتال سلوا اوزلی با عنوان «هنر دیجیتال از بهبود پایدار و برگشت‌پذیر کووید 19» و فیلم رابرت آر جینز، پژوهشگرِ موزه و سردبیر بازنشسته مجله مدیریت و سرپرستی موزه از کشور کانادا در زمینه «نقش و مسئولیت موزه‌ها در مورد بحران آب و هوا» را مشاهده کنند.

 

 

 

شایان ذکر است، چهل و هشتمین کنفرانس بین‌المللی موزه‌ها و مراکز علم دنیا (سیموست 2021 تهران) به صورت زبان انگلیسی ارئه می‌شود حضور و شرکت در کنفرانس و کارگاه‌های جانبی آن رایگان و برای همه عموم آزاد است و به شرکت‌کنندگانی که تا تاریخ 14 آبان‌ماه در سایت سیموست ثبت‌نام کرده‌اند، گواهینامه بین‌المللی صادر می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برنامه زمانبندی کنفرانس، کارگاه‌های جانبی، پنل‌ها و نمایشگاه‌های مجازی به سایت رسمی سیموست 2021 تهران به آدرس http://fa.cimuset.inmost.ir/  و جهت ثبت نام در کارگاه‌ها و حضور در کنفرانس به صورت رایگان به لینک ثبت نام – سیموست (inmost.ir) مراجعه کنند.

 

برای مشاهده جدول برنامه زمانبندی چهل و هشتمین کنفرانس بین‌المللی موزه‌ها و مراکز علم دنیا (سیموست 2021 تهران) CIMUSET2021PROGRAM November 2nd (1) کلیک کنید.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =