فراخوان هفتمین جشنوارۀ «علم برای همه» در دوبخش قصه‌های محلی و عکس‌

جشنوارۀ «علم برای همه» که هرسال توسط موزۀ ملی علوم و فناوری ایران در آبان ماه مصادف با هفته جهانی علم برگزار می‌شود در هفتمین سال خود در دو بخش قصه‌های محلی و عکس فراخوان دریافت آثار داد.

به گزارش روابط عمومی موزۀ ملی علوم و فناوری ایران، هفتمین جشنوارۀ «علم برای همه» امسال در دوبخش قصه‌های محلی (طبیعت در قصه‌ها) و ارسال عکس‌ برای دریافت اثر از علاقه‌مندان حوزۀ محیط زیست فراخوان داده است.

براساس این گزارش، در بخش قصه‌های محلی، علاقه‌مندان می‌توانند قصه‌های محلیِ منطقۀ خود‌ را با هر زبان و گویشی که شنیده‌اند به دبیرخانه جشنواره بفرستند.

موضوعات قصه‌های محلی برای ارسال شامل: مراقبت از طبیعت، طبیعت سرزمین شما، تجربۀ سفر ساکنان منطقۀ شما به مناطقی با طبیعت متفاوت، گیاهان، حیوانات، کوه‌ها، دشت‌ها، رودها، جنگل‌ها، دریا و کویر در اطراف شما، کار و شغلی مربوط به جغرافیای خاص منطقۀ شما مثل ماهی‌گیری یا شالی‌کاری، وقایع طبیعی بزرگ در منطقۀ شما که زندگی مردم منطقه را تغییر داده مانند سیل و زلزله، درگیری‌ها و دوستی‌هایی که با حیوانات وحشی و حیوانات خاص منطقۀ شما به وجود آمده است، آداب و رسومی که مردم منطقه‌ی شما در هم‌زیستی با طبیعت خاص آنجا پیدا کردند مثل جشن‌های درو، ابزارها و بناهایی که برای مهار طبیعت و استفاده از آن برای زندگی روزمره ساخته شده مثل قنات، آسیاب، بادگیر، ورود وسایل جدید مثل ماشین و ابزار کشاورزی به زندگی و تغییر در رابطه‌ی مردم و طبیعت در نتیجه‌ی ورود این وسایل خواهد بود.

قصه‌های شما با نام خودتان در مدت برگزاری جشنواره در وبگاه موزه‌ منتشر می‌شود. پس از برگزاری جشنواره نیز قصه‌ها در صفحه‌ی دادارچه به گویش‌ها و زبان‌های مختلف برای دیگران بازگو می‌شوند تا آنها هم با تنوع رابطه‌ با طبیعت آشنا شوند و هم‌چنین برای بعضی از قصه‌ها تصویرسازی خواهد شد تا از آن فیلمی تهیه شود.

شایان ذکر است، هیچ محدودیت سنی برای شرکت در این فراخوان وجود ندارد.

مهلت فرستادن قصه‌ها:

۲۵ مهرماه ۱۴۰۰

نحوه‌ی فرستادن قصه:

واتساپ: ۰۹۳۹۹۲۹۹۲۵۸
بارگذاری فایل در وبگاه موزه‌ صفحه «جشنواره علم برای همه»

 

هفتمین جشنوارۀ «علم برای همه» در بخش عکس نیز از تمام كسانی كه در حوزۀ كنشگری محیط‌زیست فعالیت می‌کنند دعوت‌ می‌کند فعالیت خود را در قالب عکس به علاقه‌مندان محیط‌زیست معرفی کنند.

محورهای اصلی فراخوان عکس، اطلاع رسانی، نمایش و آموزش راهکارهای بومی به کار گرفته شده برای چالش‌های محیط‌زیستی بوده و عکس‌هایی با موضوعات: چالش‌ها و مشکلات محیط‌زیست، تأثیرات انسانی بر محیط‌زیست و راهکارهای بومی حل مشکل، قابل دریافت است.

شرایط فرستادن آثار:

  • محدوده جغرافیایی عکس‌ها کشور ایران است.
  • می‌توانید ۳ تا ۸ عکس بفرستید که ترجیحاً به صورت افقی باشد.
  • عکس‌های گرفته شده با گوشی موبایل نیز پذیرفته می‌شود.
  • عکس‌ها بدون قاب در فرمت jpg با کیفیت مناسب (حداکثر با حجم ۳ مگابایت) ارسال شود.
  • هرگونه تغییر روی عکس که موجب از بین رفتن اصالت اولیه عکس شود در این فراخوان قابل قبول نیست. به بیان دیگر ویرایش عکس در حد اصلاح نور، رنگ و برش تا آنجایی مجاز است که به اصالت عکس خدشه‌ای وارد نشود.
  • شرکت در این جشنواره می‌تواند به صورت فردی یا گروهی باشد.
  • عکس‌ها توضیح و داستان داشته باشند.
  • همه عکس‌ها روی سایت جشنواره بارگذاری می‌شود.
  • برای همه شرکت‌کنندگان در این فراخوان گواهی شرکت در جشنواره صادر می‌شود.
  • از نظر دبیرخانۀ جشنواره، ارسال‌کنندۀ عکس مالک اثر شناخته می‌شود. مسئولیت فرستادن عکس‌ها و پاسخ‌گویی به پیامدهای حقوقی ناشی از آن به‌طور کامل با ارسال‌کنندۀ عکس خواهد بود.

مهلت فرستادن عکس‌ها:

۲۵ مهرماه ۱۴۰۰

نحوه‌ی فرستادن عکس‌ها:

واتساپ: ۰۹۰۳۲۷۴۸۲۵۸

بارگذاری فایل در وبگاه موزه‌ صفحه «جشنواره علم برای همه»

علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ارسال و شرایط مشارکت در این جشنواره، به وبسایت موزۀ ملی علوم و فناوری صفحه جشنوارۀ «علم برای همه» به آدرس: www.inmost.ir/festival1400 مراجعه کنند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =