آلبرتو گارلندینی به عنوان رئیس جدید ایكوم منصوب شد

رئیس جدید ایکوم برای همه اعضا پیامی مبنی بر وحدت و  خوش بینی ارسال کرد.

به دنبال استعفای ناگهانی سوای آکسوی، رئیس منتخب ایکوم  در ۱۹ ژوئن سال ۲۰۲۰، هیأت اجرایی ایکوم، آقای آلبرتو گارلندینی، یکی از دو معاون رئیس کنونی ایکوم را به عنوان رئیس جدید منصوب کرد. این تصمیم با رأی مخفی و مطابق  با مفاد اساسنامه ایکوم اتخاذ شد تا وی در انتخابات بعدی هیأت اجرایی مجمع عمومی سال ۲۰۲۲ پراگ ریاست را  بر عهده داشته ‌باشد.

هیأت اجرایی همچنین با رأی مخفی، تری سییمیوتی نیامبه ، عضو عادی هیات اجرایی را به جای آلبرتو گارلندینی به عنوان معاون رئیس منصوب کرد.  نیامبه، رئیس سابق ایکوم زامبیا، تا انتخابات سال ۲۰۲۲  در کنار «آن لاشون» معاون رئیس در این سمت خواهد بود.

از سال ۲۰۰۵  تاکنون آلبرتو گارلندینی وظایف مختلفی را در ایکوم برعهده داشته که  از آن جمله می‌توان به رئیس ایکوم ایتالیا و رئیس کمیته سازمان‌دهی ایکوم میلان ۲۰۱۶ اشاره کرد و همین امر برای سازماندهی کنفرانس عمومی ایکوم ۲۰۲۲ در پراگ حائز اهمیت است. او همچنین عضو عادی هیأت اجرایی ایکوم، کمیته تعریف چشم‌اندازها و پتانسیل‌های موزه‌ای (MDPP)، کمیته بررسی و تعیین استراتژیک (SAREC)، کمیته بین‌المللی موزه‌های منطقه‌ای ایکوم (ICOM ICR)، کارگروه پایداری (SWG) و کمیته برنامه استراتژیک (۲۰۱۷-۲۰۱۳) بوده ‌است.

پیام آقای آلبرتو گارلندینی رئیس ایکوم   

اعضا و دوستان عزیز،

در سراسر جهان موزه‌ها و جامعه موزه‌داری وضعیت بسیار دشوار و پردغدغه‌ای را تجربه می‌کنند. بیشتر موزه‌ها همچنان بسته هستند. برخی از آنها با کم‌ترین منابع و با محدودیت‌های زیاد کم‌کم و به آرامی باز می‌شوند. شرایط اضطراری کوید ۱۹ یک تهدید غیر منتظره بوده‌است. با این وجود، حتی در شرایط تعطیلی و  قرنطینه، متخصصان موزه برای حفظ و ترویج مجموعه‌ها و میراث اقدام به فعالیت‌های معجزه‌آسا می‌کنند. متخصصان موزه از ایکوم، پشتیبانی حرفه‌ای، علمی و عملیاتی ایکوم  می‌خواهند و سازمان ما نیز می‌تواند در سطح جهانی فعالیت‌هایی را انجام دهد تا موزه‌ها و میراث بتوانند حمایت‌های لازم را از دولت‌ها کسب کنند. در این روزهای سخت، ایکوم حتی مسئولیت‌های مهم‌تری نسبت به گذشته دارد. موزه‌ها در خدمت جامعه هستند و ایکوم در خدمت موزه‌ها و میراث است.

هیأت اجرایی ایکوم، استعفای رئیس سوای آكوسی را پذیرفته و برای وی آرزوی بهترین‌ها را دارد و از خدمات ایشان در زمان ریاست ایکوم قدردانی می‌کند، جای ایشان همواره خالی خواهد بود. می‌دانیم تعهد ایشان به ایکوم، موزه‌ها و جامعه ادامه خواهد داشت و ما به حمایت بیشتر و توصیه‌های خوب خانم آکسوی  نیاز داریم. هیأت اجرایی با توجه به اساسنامه ایکوم، اقدامات لازم را انجام داد و بنده را برای به عنوان رئیس تا سال ۲۰۲۲ معرفی كرد.

در سال‎های اخیر،  ایکوم پیوسته در حال رشد بوده‌ است. ما با دشواری‌های بسیاری مقابله کرده‌ایم  و درس‌های ارزشمندی گرفته‌ایم و حال و آینده موزه‌ها و جوامع در حال تغییر را مجددا به تصویر کشیده‌ایم. ما همچنان برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل، بهبود نقش اجتماعی موزه‌ها، ترویج تنوع و فراگیری، مبارزه با نابرابری و نژادپرستی، حمایت از میراث در معرض خطر، متعهد هستیم. باید با اطمینان و خوش‌بینی نگاه کنیم و از مدیران روشنفکر موزه‌ای که ایکوم را در سال ۱۹۴۶ تأسیس کردند پیروی کنیم و بگوییم که موزه ها و میراث برای ایجاد جهانی صلح آمیز و کامیاب  ضروری هستند.

“در این روزهای دشوار، ایکوم حتی مسئولیت‌های مهمتری نسبت به گذشته دارد.”

با توجه به شیوع بیماری کوید ۱۹ ، با برخی تغییرات سازمانی سخت و پیش‌بینی نشده روبرو هستیم. ما از شیوه‌های ارتباطی جدیدی برای عامه و خودمان استفاده‌می‌کنیم. با تشکر از تلاش های مدیر کل و دبیرخانه، ، شورای مشورتی، جلسات کمیته‌های ملی و بین‌المللی و مجمع عمومی که برای اولین بار در تاریخ ایکوم از طریق ویدئو کنفرانس در اواخر جولای برگزار می‌شود. مطمئن هستم که یک تجربه مثمر‌ثمر و موفق خواهد بود.

پلورالیسم یا تکثرگرایی، تنوع، دموکراسی و شفافیت همیشه نقاط قوت ایکوم بوده و اکنون بیش از هر زمان دیگری ضروری هستند. باید بینش و رسالت مشترک خود را تقویت کنیم. وحدت ایکوم و جامعه موزه‌داری،گنجینه‌ای است که در حفظ و ارتقاء آن متعهد هستیم. بیایید دست به دست هم  داده و به سوی اهداف مشترکمان  پیش برویم.

آلبرتو گارلندینی، رئیس ایکوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 5 =