در راستای اطلاع‌رسانی دقیق در مورد بیماری کرونا: سایت «پالا» در موزه ملی علوم و فناوری ایران آغاز به کار کرد

موزه ملی علوم و فناوری ایران به منظور اطلاع‌رسانی دقیق در زمینه بیماری کرونا، ارائه مطالب علمی معتبر، پالایش اطلاعات موثق از شایعه‌ها، تولید پادکست‌های آموزشی با مشارکت کارشناسان در حوزه‌های مختلف و بازنشر اخبار معتبر به زبان ساده، اقدام به راه‌اندازی سایت «پالایش اخبار و اطلاعات (پالا)» نمود

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری ایران، با توجه شیوع بیماری کرونا و حجم گسترده پیام‌ها و  شایعاتی که مردم با آن مواجه هستند، این موزه قصد دارد تا با همراهی گروهی از پزشکان، پرستاران و کارشناسان دلسوز، فداکار و بسیار آگاه حوزه بهداشت و درمان و همکاری شماری از چهره‌های برجسته علوم ارتباطات و رسانه، روان شناسی، جامعه شناسی، تربیت بدنی و علوم تغذیه در ایران و جهان اقدام به پالایش اخبار مربوط به کرونا، جداسازی شایعه‌ها از اطلاعات موثق و ارائه مطالب علمی معتبر در قالب پادکست و خبرهای تولیدی پرداخته و توصیه‌هایی که دست کم به تایید سه کارشناس آگاه و کارآزموده رسیده باشد را با زبانی ساده در سایت «پالا» به آدرس www.palanews.inmost.ir انتشار دهد.

براساس این گزارش، موزه ملی علوم و فناوری به همین منظور از شما عزیزان دعوت می‌کند با هم‌رسانی این اخبار و اطلاعات در شبکه‌های مجازی و پیام‌رسان‌های مختلف، این مجموعه را در انجام این امر خطیر یاری رسانید. همچنین، شما عزیزان مطالب این سایت را می‌توانید در صفحه اینستاگرام موزه به آدرس iran_science_museum دنبال کنید.

علاقه‌‌مندان برای مشارکت در این حوزه می‌توانند با شماره‌ واتساپ ۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۷ تماس گرفته یا مطالب خود را به آدرس ایمیل palanews@inmost.ir ارسال کنند.

بیانیه این کارگروه به شکل ذیل است:

«هموطنان گرامی

این روزها که شیوع گسترده ی بیماری کرونا به مهم ترین نگرانی مردم و از جمله اصلی ترین خبر رسانه‌ها در سراسر جهان تبدیل شده است، شوربختانه بازار داغ شایعه و خبرهای نامعتبری که برای پیشگیری از این بیماری یا مقابله با آن در کشور منتشر می شود، درد و رنج این بیماری را برای ما ایرانیان دو چندان کرده است. بسیاری از مردم از روی نوع دوستی و نیکخواهی به طور گسترده این خبرها را در شبکه های اجتماعی بازنشر می‌دهند و از قضا، شماری هم به این توصیه‌های بی‌پایه عمل می‌کنند. اقدامی نسنجیده و خطرناک که تاکنون صدمه‌هایی به مراتب بزرگ‌تر از خود بیماری بر جسم و جان هم‌میهنان عزیزمان وارد کرده است.

موزه ملی علوم و فناوری قصد دارد تا با همراهی گروهی از پزشکان، پرستاران و کارشناسان دلسوز، فداکار و بسیار آگاه حوزه بهداشت و درمان و همکاری شماری از چهره‌های برجسته علوم ارتباطات و رسانه، روان شناسی، جامعه شناسی، تربیت بدنی و علوم تغذیه در ایران و جهان اقدام به پالایش خبرهایی از این دست کند. شایعه‌ها را از اطلاعات موثق جدا و مطالب علمی معتبر و توصیه‌هایی که دست کم به تأیید سه کارشناس آگاه و کارآزموده رسیده باشد را با زبانی ساده انتشار دهد.

امید که در این روزهای سخت، این آگاهی‌رسانی، از بیم مردم بکاهد و باری از دوش سلحشوران میدان نبرد با این ویروس نامهربان بردارد.

با همرسانی این خبرها، ما را یاری کنید.»

گروه پالایش اخبار و اطلاعات – پالا

موزه ملی علوم و فناوری ایران

www.palanews.ir

www.palanews.inmost.ir

palanews@inmost.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هجده =