پیام رئیس شورای بین‌المللی موزه‌های جهان به موزه‌داران

اعضا محترم ایکوم

همکاران عزیز

می خواهم این متن را با بیان عمیق همدردی خود در این زمان بحرانی شروع کنم‌، امیدوارم همه شما، خانواده و دوستانتان در امنیت و سلامت باشید و با این شرایط به بهترین نحو مقابله کنید.

در چند هفته گذشته دنیای ما به مکان عجیبی تبدیل شده‌است. از آنجا که تقریبا نیمی از افراد کل دنیا در خانه هایشان محصور هستند، حتی اگر زندگی‌هایمان به حالت عادی بازگردد، اینکه مردم تا چه اندازه می‌خواهند مثل گذشته باشند! تعجبی ندارد.

گرچه بیماری کوید ۱۹ برای بسیاری از ما، بزرگ‌ترین چالش جهانی است که در طول زندگی خود با آن روبرو شده‌ایم، شاید تنها یک لحظه باشد تا انعکاس چگونگی زندگی بی نقص قبل از آن. به مانند دیگر چالش‌های جهانی، این بار نیز نیاز به یک پاسخ جهانی در همه بخش‌هاست و موزه‌ها نیز باید نقش خود را ایفا کنند. در گذشته و در زمان بحران‌های دیگر موزه‌ها باز بودند و فضای آن‌ها در اختیار مجموعه‌ها برای تغییر‌، تبادل نظر و بهبود شرایط بود. مکانی آماده برای جمع آوری مقالات، پیدا کردن حس مشترک و اشتراک گذاری دروس عبرت‌آموز برای آیندگان.

اما اکنون هزاران موزه در کل دنیا در حال بسته‌شدن هستند و ما نمی دانیم دوباره چه زمانی بازگشایی خواهند‌شد. گذشته از گروه‌های امنیت و حفاظت، بسیاری از کسانی که در حال محافظت از اهداف و رسالت موزه‌ها و مجموعه‌های ما هستند، جان خود را به خطر انداخته‌اند و بسیاری از متخصصان موزه‌دار نیز در این شرایط خود را محدود می بینند.

از آن‌جا که این بیانیه در میان جامعه بین‌المللی موزهها به اشتراک گذاشته می‌شود از همه‌ی کسانی که ما را در این شرایط در این امر خطیر یاری تقدیر و تشکر می‌کنم.

در این زمان که موزه‌ها بسته هستند و دسترسی حضوری به آن‌ها امکان‌پذیر نیست، پیشنهاد استفاده از تورهای مجازی موزه، مجموعه‌ها، فیلم و کنفرانس هر روز در حال افزایش است. گویا شیوع کوید ۱۹ باعث نوآوری و ارائه راهکارهای دیجیتالی و افزایش انعطاف‌پذیری جامعه شده‌ است. موزه‌های کوچک‌تر و بدون فن‌آوری‌های هنری پیشرفته، راهکارهای ساده دیگر مانند # هشتک را برای دسترسی راحت مخاطبان خود بکار گرفته‌اند.

زمینه کاری ما ناچار به تغییر با سرعت زیاد شده است. ما این قدرت و فرصت را داریم تا پایان این داستان را بهتر از آنچه قرار است باشد، رقم بزنیم.

ایکوم و تشکیلات آن نیز از این موج تغییرات مستثنی نیستند. با وجود لغو بسیاری از کنفرانس ها و جلسات از جمله جلسه‌ی سالیانه ایکوم، شبکه موزه‌ها با الگویی جدید سازگار شده‌است.

کمیته‌های ایکوم در حال حاضر پیشنهادات مهیجی را برای ارتباط با اعضا خود در اقصی نقاط مختلف ارائه می‌کنند که از آن جمله می‌توان به برگزاری وبینار، کمپین‌ رسانه‌های اجتماعی و به طور کلی دیجیتالی پررنگ و موثراشاره کرد. من از کلیه روسای کمیته‌های ایکوم درخواست می‌کنم که همجون همیشه به این پویایی ادامه‌دهند.

به اعضای خود اطمینان می‌دهم: مهم نیست این تعطیلی اجباری چقدر طول می‌کشد، ایکوم همیشه حضور دارد. ما همیشه با شما در ارتباط خواهیم بود، گوش می‌دهیم و نسبت به شما متعهد هستیم. با پشت سر گذاشتن این شرایط، شبکه بین‌المللی ما قوی‌تر از گذشته خواهد بود. ما نسبت به دشواری‌های فعلی آگاه بوده و به توانمندی متخصصان موزه در به چالش کشیدن بیماری همه‌گیر کوید ۱۹ اطمینان داریم. با این حال بخش موزه نمی‌تواند به تنهایی و بدون حمایت عمومی و خصوصی زنده بماند. ضرورت فوری برای سیاست‌گذاری بودجه امدادی برای حمایت از متخصصان و کارکنان موزه ها با قراردادهای ناپایدار وجود دارد.

این بحران بسیاری از موسسات فرهنگی را در سراسر جهان در آستانه‌ی فروپاشی اقتصادی قرار داده‌است. اما وقتی این موضوع تمام شود به موزه‌ها بیش از پیش نیاز خواهیم‌داشت.

بعد از این دوره‌ی انزوای اجباری، به موزه‌ها نیاز خواهیم داشت تا به یاد آوریم که هستیم، متعلق به کجا هستیم و با تجربه‌ای که به‌دست آورده‌ایم چه تصمیمی برای آیندگان داریم. مطمئنا برای ساختن آینده‌ای پایدار برای سیاره خود، تعامل بیشتری خواهیم داشت.

همکاران عزیز، ایکوم به عنوان کمیته بین‌المللی موزه‌ها از سال ۱۹۴۶ بی‌وقفه نقشی اساسی برای دفاع از موزه ها در جوامع خود در دوران بحرانی و سخت ایفا کرده‌است. ما این راه را در دوران این بیماری همه‌گیر و حتی بعد از آن نیز ادامه خواهیم داد. این بحران، نیازمند تغییرات اساسی است و ما خود را با شرایط تطبیق می‌دهیم تا رسالت‌مان را با حمایت ارزشمند اعضاء خود ادامه دهیم تا آن‌ها نیز بتوانند به فعالیت خود در راستای ارتقا و پیشبرد جامعه ادامه دهند. همبستگی، فداکاری و حرفه‌ای بودن هر یک از شما، قدرت جمعی ما بوده و خواهد بود.

سوآی آکسوی

رییس ایکوم بین‌الملل

۱۴ آوریل ۲۰۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =