رویداد علمی- آموزشی «جدولیم» به مدت ۱۷ روز پذیرای علاقه مندان علم شیمی است/ گزارش تصویری

آیین گشایش رویداد علمی آموزشی «جدولیُم» با حضور علاقه مندان علم، فعالان حوزه شیمی و اصحاب رسانه در موزه ملی علوم و فناوری صبح چهارشنبه ۱۶ بهمن ۹۸ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، در ابتدای این مراسم دکتر جلیلی رئیس موزه ضمن تقدیر از دست اندرکاران اجرای این رویداد علمی آموزشی به نقش جدول دوره ای عنصرها اشاره و تصریح کرد: موزه ملی علوم و فناوری از اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی به مناسبت سال جهانی جدول دورهای عنصرها، برنامه ها، همایش ها و رویدادهای متعددی با موضوع جدول تناوبی برگزار کرد که از آن جمله می توان به همایش سراسری «آغاز به کار سال جهانی جدول دوره ای عنصرها»، «جدولیف» و «جدولیم» اشاره کرد. دکتر جلیلی با اشاره به وظیفه اصلی انجمن های علمی که همان «ترویج علم» است، گفت: بسیاری از انجمن های علمی به جای کمک به برگزاری برنامه های علمی- ترویجی مانند جدولیم، صرفا به برگزاری کنفرانس و سمینار بسنده می کنند.

وی در پایان از انجمن شیمی ایران که در طول سال جاری در رویدادهای ترویجی علم شیمی با موزه ملی علوم و فناوری همکاری کرده است تشکر کرد.

در ادامه، دکتر یدالله یمینی استاد دانشگاه تربیت مدرس و عضو هیات مدیره انجمن شیمی ایران در سخنانی ضمن معرفی انجمن شیمی کشور گفت: این انجمن در سال ۱۳۵۴ ایجاد شده اما فعالیت های رسمی خود را از سال ۱۳۶۴ آغاز کرده است و در حال حاضر بیش از ۵ هزار عضو فعال و ۱۵ کمیته دارد که در طی سال جاری با برگزاری انواع برنامه ها، سمینارها و پنل ها به معرفی جدول تناوبی پرداخته است. دکتر یمینی با بیان این که انجمن شیمی ایران ۶ مجله بین المللی نیز دارد که یکی از آن ها در سال گذشته، ۱۵ هزار یورو برای انجمن عایدی داشته، افزود: ما یک مجله فارسی با نام «آموزش شیمی» هم داریم که پیشنهاد می کنم رویداد «جدولیم» به صورت مقاله در آن جا معرفی و ماندگار شود.

دکتر یمینی در پایان به نقش والای «مندولیف» در جدول بندی عناصر تشکیل دهنده جهان هستی اشاره و این دانشمند را یک نابغه دانست که با دسته بندی عنصرهای کشف شده و جای خالی گذاشتن سایر عناصری که تا آن موقع کشف نشده بود، باعث شد ظرف ۵۰ سال، اکثر عناصر ناشناخته بشر و خواص آن ها شناخته شود.

گفتنی است رویداد «جدولیم» که از ۱۶ بهمن تا ۲ اسفند در محل موزه ملی علوم و فناوری واقع در خیابان امام، خیابان سی تیر در حال برگزاری است، تلاش دارد جدول تناوبی را با استفاده از بازی، سرگرمی و دیگر فعالیت های هیجان انگیز به مخاطبان خود بهتر بشناساند و با اهمیتی که عنصرها در سراسر زندگی ما دارند، آشناتر کند.

براساس این گزارش، مخاطبان می توانند با شرکت کردن در این رویداد بازی کنند و همزمان، در مورد جدول تناوبی و عنصرهایش بیشتر بدانند. جِنگای عنصری، گلف مندلیف، مار و پله عنصری، عنصرگرام، زودکورت و معمای جدول، بخش های مختلف این رویداد مهیج و آموزشی را تشکیل می دهند. این رویداد برای تمام رده های سنی جذاب خواهد بود با این حال، دانش آموزان مقاطع هفتم تا یازدهم بهره آموزشی بیش تری از فعالیت های طراحی شده خواهند برد.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند در خصوص نحوه و شرایط بازدیدهای فردی و گروهی با شماره تلفن های ۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۸ و ۰۲۱۶۶۷۲۴۶۹۴ تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 4 =