موزه ملی علوم و فناوری ایران یک موسسه پژوهشی فعال و جریان ساز/ پیام رئیس موزه به مناسبت هفته پژوهش و فناوری

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری، همه ساله آخرین هفته آذرماه به نام هفته پژوهش و فناوری نام گذاری شده است و برنامه های متعددی در کشورمان برگزار می شود. در همین ارتباط، رئیس موزه ملی علوم و فناوری به مناسبت هفته پژوهش و فناوری پیامی بدین شرح صادر کرد:
«موزه ملی علوم و فناوری ایران از بدو تاسیس در سال ۱۳۸۹، یک موسسه پژوهشی تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و به عنوان یک نهاد فعال در زمینه ترویج علم و آموزش غیر رسمی فعالیت خود را آغاز کرده و طی سال‌های گذشته همواره به عنوان یکی از پیشگامان حوزه ترویج علم شناخته شده است. کسب جایزه ترویج علم در ایران، انتخاب شش دوره متوالی به عنوان موزه برتر از سوی ایکوم و… همگی مؤید این قضیه است.
موزه ملی علوم و فناوری ایران به عنوان یکی از نهادهای مروج علم و مسئول آموزش غیررسمی در کشور مهم‌ترین مأموریت خود را تربیت شهروند علمی از طریق توسعه سواد علمی-فناورانه می‌داند. با سواد بودن به معنای داشتن توانایی های: «دسترسی، ضبط و توسعه ایده‏ها»، «توانایی درک و پاسخ دادن به فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، علمی، تاریخی و اقتصادی و محیطی»، «درک و تولید دانش»، «توانایی پاسخ دادن به مشکلات ملی و جهانی»، «درک و تعامل با ساختار حکومتی» و «توانایی به اشتراک گذاشتن و لذت بردن از متن های سرگرم کننده» است.
ترویج علم مسأله ای پیچیده و چندوجهی است که خود و شرایط، شیوه ‌ها، مدل‌ها و ابزار تحقق آن بویژه در ایران نیازمند بازشناسی و تعریف دوباره است. در این میان، شناخت چالش‌های فرا روی آن بویژه گوناگونی ویژگی ها، توانایی ها و دغدغه های مخاطبان هم امری گریزناپذیر است. به هرحال، انتظار می رود با شناخت بهتر و همه‌جانبه شهروندان، یافتن نیازهای واقعی آن ها و در نظر گرفتن بافتار فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی امروز ایران، بتوان ترویج علم را به تلاشی آگاهانه، هدفمند و نتیجه بخش تر تبدیل کرد.
این مجموعه در هفته پژوهش فعالیت‌های گسترده‌ای از جمله برگزاری نوزدهمین نمایشگاه سیار موزه در دانشگاه حکیم سبزواری، پانزدهمین کنفرانس سار، چهارمین سخنرانی از سلسله سخنرانی‌های «مسأله ترویج علم در ایران معاصر» با حضور دکتر حسن نمک دوست تهرانی، حضور در غرفه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نمایشگاه‌ بین‌المللی تهران و …. را در دستور کار خود دارد. موزه ملی علوم و فناوری در طول سال نیز از کارهای پژوهشی و آموزشی غافل نبوده و در حال برگزاری بیش از ۴ رویداد علمی، آموزشی و تفریحی در قالب انتقال مفاهیم علمی به زبان ساده، برگزاری دو نشست تخصصی در زمینه‌های مختلف و مسایل پیش روی جامعه علمی کشور است. همچنین این مجموعه به طور سالانه جشنواره «علم برای همه» را به طور منظم برگزار می‌کند که پنجمین جشنواره همانند سال‌های گذشته و همزمان با هفته جهانی ترویج علم با همکاری باغ موزه قصر در آن محل برگزار شد که با استقبال خوب علاقه‌مندان مواجه شد.
در پایان موزه ملی علوم و فناوری ایران هفته پژوهش و روز دانشجو را به تمام تلاشگران حوزه تحقیق و پژوهش و دانشجویان عزیز که طلایه دار علم این مرز بوم هستند تبریک عرض کرده و امید است با همت این عزیزان ایران سربلند همچون گذشته پیشگام علم و فناوری در دنیا باشد.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 16 =