نمایشگاه عکس مریم میرزاخانی در خانه فرهنگ دیهیمی/ اول تا ۱۰ آذرماه

موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران در پاس داشت مقام شامخ دانشمندان، نمایشگاه عکس ریاضیدان فقید «مریم میرزاخانی» که در سال ۲۰۱۸ توسط «اتحادیه بین المللی ریاضی» (IMU) تهیه شده است را در ایران برگزار می کند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی علوم و فناوری نمایشگاه عکس «به یاد مریم» به مدت ۱۰ روز از تاریخ اول تا ۱۰ آذر در خانه فرهنگ دیهیمی برپاست. مراسم افتتاح این نمایشگاه، جمعه اول آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶ تا ۱۷ در خانه فرهنگ دیهیمی به نشانی تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل صدر، پلاک ۱۷۳۶ برگزار می شود. علاقه مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند با شماره ۰۲۱۶۶۷۲۴۶۹۴ تماس بگیرند.

طراح نمایشگاه «به یاد مریم» یک گرافیست با نام رافائل مایرلز است و سرپرست نمایشگاه هم یک ریاضیدان با نام تایس جوردائو است.

مریم میرزاخانی در دوره نوجوانی تحصیلات خود را در دبیرستان فرزانگان که ویژه دختران با استعداد درخشان است گذراند. استعداد خارق العاده او در ریاضی زمانی آشکار شد که موفق به دریافت مدال طلای مسابقات جهانی ریاضی در هنگ کنگ (۱۹۹۴) و کسب امتیاز کامل مسابقات جهانی ریاضی در کانادا (۱۹۹۵) شد.

در سال ۱۹۹۵ مریم به دانشگاه صنعتی شریف در تهران رفت و در سال ۱۹۹۹ دوره کارشناسی علوم ریاضی را در آن دانشگاه به پایان رساند. در آن دوره او سه مقاله به چاپ رسانید که دو تای آن ها در زمینه نظریه گراف بود. مریم دوره دکتری را در دانشگاه هاروارد تحت راهنمایی کرتیس مک مولن، برنده مدال فیلدز، در زمینه رویه های هذلولی گذراند. در سال ۲۰۰۴ رساله او، علاوه بر جایزه ام. لئونوردو بی. بلومنتال، بورس تحقیقاتی موسسه کلی در دانشگاه پرینستون را نیز برایش به ارمغان آورد. او به سرعت از استادیاری به استادی ارتقا یافت و در سال ۲۰۰۸ به همراه همسرش جان وندارک، متخصص علوم کامپیوتر، عازم دانشگاه پرینستون شد. دخترش آناهیتا در سال ۲۰۱۱ به دنیا آمد.

مریم غالبا روی تکه های بزرگی از کاغذ که آن ها را روی زمین پهن می کرد، تصویرهایی می کشید تا به وسیله آن ها بتواند ریاضیات رویه های خمیده را تجسم کند. مریم یکی از سخنرانان مدعو کنگره بین المللی ریاضیات در سال ۲۰۱۰ بود که در حیدرآباد برگزار شد. او جوایز زیادی برای کارهای ریاضی اش کسب کرد و در سال ۲۰۱۴ در کنگره بین المللی ریاضیات که در سئول برگزار شد، موفق به کسب مدال فیلدز شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 17 =